Protetyka

Usługi

Leczenie protetyczne obejmuje odbudowę zębów naturalnych przez uzupełnienia sztucznymi substancjami oraz odtwarza prawidłowy układ zębów. Pozwala także na poprawę estetyki uzębienia i profilu twarzy. Uzupełnienie ubytków jest bardzo istotne. Niepełne uzębienie ma poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia, codziennego funkcjonowania jak i wyglądu pacjenta.

W zależności od uwarunkowań medycznych można wyróżnić podstawowy podział na 2 rodzaje uzupełnień protetycznych:

Protetyka stała

  • Wkłady i nakłady ( inlays/onlays ).
  • Wkłady koronowo-korzeniowe.
  • Licówki ( porcelanowe, z żywic kompozytowych wykonywane w laboratorium, ceramiczne).
  • Korony ( metalowe, pełnoceramiczne, kompozytowe, akrylowe, porcelanowe, na podbudowie z cyrkonu, teleskpowe ).
  • Mosty ( akrylowe, oparte na wszczepach implantologicznych, licowane napalaną porcelaną).

Protetyka ruchoma

  • Protezy akrylowe.
  • Protezy szkieletowe.
  • Protezy overdenture.
  • Protezy acetalowe.
 

Protetyka stała
trwale osadzana na zębach filarowych

Wkłady koronowo – korzeniowe stosowane są po to, aby wzmocnić strukturę korzenia i filaru protetycznego przed wykorzystaniem go w dalszym etapie leczenia. Wykonywane są ze stopów metali powszechnie stosowanych w protetyce. To zwykle stopy chromoniklowe, stopy złota i tytanu. Nowością technologiczną są wkłady wykonane z tlenku cyrkonu, które mają kolor biały lub kremowy. Część korzeniowa wkładu odpowiedzialna jest za wzmocnienie struktury korzenia. Natomiast część koronowa jest docelowym filarem protetycznym, na którym osadza się na przykład koronę czy filar mostu.

Protetyka ruchoma
wprowadzana na podłoże i wyjmowane przez pacjenta

Protezy akrylowe stosowane są do uzupełniania braków zarówno częściowych jak i całkowitych. Są one najczęściej stosowane, przede wszystkim ze względów finansowych.

Protezy szkieletowe stosowane są w przypadkach, gdy pacjent posiada jeszcze część swojego uzębienia, które może stanowić niejako podporę dla protezy. Jest to rodzaj protezy zaliczany do najlepszych w swojej dziedzinie. Pozornie kontrowersyjne wykonanie protezy z metalu pozwala uzyskać dużo cieńszą powierzchnię i większy komfort użytkowania dla pacjenta. Bardzo istotny jest również fakt, że protezy te nie przylegają bezpośrednio do błony śluzowej podniebienia, co zmniejsza ryzyko niszczenia kości wyrostków zębodołowych. Klamry mocujące protezę, zatrzaski oraz zasuwki sprawiają, że tego typu protezy zębowe są stabilne, nie wypadają, a dzięki mniejszemu zasięgowi zajmują też mniej przestrzeni w jamie ustnej. Metal nadaje protezie pożądaną wytrzymałość, nie niszcząc przy tym zębów filarowych ( tych, na których trzyma się proteza).

 

Protezy acetalowe stanowią alternatywę dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. W odróżnieniu od nich wykonane są z acetalu – materiału termoplastycznego o wysokiej homogeniczności, odpornego na zgniatanie, dzięki temu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł pacjenta dzięki czemu ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych protez akrylowych.

Protezy overdenture pokrywają na całej powierzchni korzeń lub korzenie resztkowego uzębienia lub wszczepów. Ich niewątpliwymi zaletami jest wykorzystanie korzeni zębów, dyskwalifikowanych jako konwencjonalne filary protetyczne, zachowanie struktury i kształtu wyrostka zębodołowego, dobra stabilizacja protezy, znakomita retencja protez całkowitych oraz dobry efekt estetyczny.

 

Cennik

Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem.

więcej

Zespół

Zapraszamy do zapoznania się z naszym zespołem.

więcej